4 lata po egzekucji nowe badania DNA sugerują, że skazany mógł być niewinny

Ledell Lee przez 22 lata utrzymywał, że został niesłusznie skazany za morderstwo. Prośba jego prawników o przeprowadzenie dodatkowych testów DNA przed wykonaniem wyroku została odrzucona. Cztery lata po jego śmierci nowe badania genetyczne wykazały, że Lee mógł mieć rację.

Ledell Lee / InnocenceProject.orgMoje ostatnie słowa będą brzmiały tak, jak zawsze: “Jestem niewinnym człowiekiem”

Lee powiedział w wywiadzie dla BBC opublikowanym 19 kwietnia 2017 r. – dzień wykonaniem wyroku poprzez podanie trucizny

Cztery lata później testy DNA ujawniły, że materiał genetyczny znaleziony na narzędziu zbrodni – który nigdy wcześniej nie był badany – w rzeczywistości należy do innego człowieka. Nowy profil genetyczny został przesłany do krajowej bazy danych kryminalnych w celu zidentyfikowania tajemniczej osoby.

Ledell Lee. Archiwum rodzinne Youngów / Innocence Project

Może Cię zainteresować: Ślady DNA i zeznania świadków doprowadziły do uniewinnienia więźnia po 25 latach

Sąd odmawiał badań DNA

Patricia Young, siostra skazanego, od lat stara się udowodnić, że to nie jej brat udusił i brutalnie zatłukł na śmierć 26-letnią Debrę Reese w Jacksonville w Arkansas w 1993 roku.  W odpowiedzi na pozew złożony przez nią w styczniu, władze miasta Jacksonville oddały zakrwawioną drewnianą pałkę znalezioną w sypialni ofiary, zakrwawioną białą koszulę owiniętą dookoła broni i kilka innych dowodów do przetestowania.

The Innocence Project i A.C.L.U. już dawno naciskały na dodatkowe testy DNA, w tym w przeddzień egzekucji Lee. Prośby zostały jednak odrzucone. Sędzia federalny odrzucił także wniosek skazanego o wstrzymanie egzekucji. “Po prostu zwlekał zbyt długo” – miał stwierdzić sąd.  Egzekucja Lee była pierwszą od ponad dziesięciu lat w Arkansas.

Na konferencji prasowej w miniony wtorek gubernator Asa Hutchinson bronił egzekucji Lee. “Moim obowiązkiem jest przestrzegać prawa” – powiedział, dodając, że “faktem jest, że ława przysięgłych uznała go za winnego na podstawie posiadanych informacji”. Nazwał nowe dowody DNA „niejednoznacznymi” – podaje New York Times.Skazany mimo braku dowodów

Według Projektu Niewinność nigdy nie przedstawiono żadnych fizycznych dowodów, które łączyłyby Lee z morderstwem Reese. Grupa przedstawiła również przeszkody, z jakimi skazany borykał się na przestrzeni lat, w tym prawnika, który był pijany i nieprzygotowany na rozprawach sądowych, niewiarygodnych świadków z sąsiedztwa oraz konflikty interesów kluczowych graczy.

Pierwszy proces Lee zakończył się niejednomyślnością ławy przysięgłych. Jego drugi proces o morderstwo rozpoczął się 10 października 1995 r., zaledwie siedem dni po tym, jak O.J. Simpson został uniewinniony za morderstwa Nicole Brown Simpson i Ronalda Goldmana.

“Pan. Lee, czarny oskarżony o brutalne pobicie i morderstwo białej kobiety w jej domu, był sądzony w cieniu procesu O.J. Simpsona”- argumentowała Young w styczniowym pozwie. “Werdykt Simpsona zszokował i rozgniewał wielu białych Amerykanów i spolaryzował naród wzdłuż linii rasowych. Trudno sobie wyobrazić, że przysięgli mogliby być naprawdę obiektywni, rozważając dowody przeciwko panu Lee w tym konkretnym momencie”.

Ledell Lee (w czerwonym t-shircie) z rodziną / Innocence Project

Może Cię zainteresować: David Berkowitz nie jest mordercą? Ofiara “Syna Sama” wie, kto był odpowiedzialny za ataki

Nadzieja na sprawiedliwość

Prawnicy z A.C.L.U. a Innocence Project są na razie ostrożni w informacjach na temat nowych dowodów. Pewne jest jedynie, że obie próbki wydają się należeć do tego samego człowieka i że ten człowiek nie był Ledellem Lee.

Umieszczenie tego nowo wygenerowanego profilu w krajowej bazie danych przestępstw prowadzonej przez F.B.I. jak na razie nie wykazało żadnych trafień – powiedziała Nina Morrison, starszy radca sądowy w Innocence Project w oświadczeniu, które opublikował we wtorek The Washington Post. Oznacza to, że DNA nie pasuje do żadnego z profili, które już znajdują się w bazie danych.

“Jednak profil DNA pozostanie teraz w bazie danych i zostanie automatycznie porównany ze wszystkimi nowymi profilami osób skazanych, aresztowanych lub związanych z nierozwiązanymi przestępstwami, które zostaną wprowadzone w przyszłości” – powiedzieli prawnicy ACLU, Innocence Project i Patricia Young we wspólnym oświadczeniu.

Oprócz wykonania nowych testów DNA, petycja Young po raz pierwszy skłoniła miasto Jacksonville do porównania odbitek palców z miejsca zbrodni ze stanową i krajową bazą danych. Już dawno ustalono, że odbitki palców skazanego Lee nie pasują do żadnego z tych znalezionych na miejscu zdarzenia.

Wyniki wyszukiwania w krajowej bazie danych nie wykazały dopasowania, ale Arkansas State Crime Laboratory nie przeszukało jeszcze stanowej bazy danych. Jeśli dojdzie do tego wyszukiwania i pojawi się zgodność odbitek palców, prawnicy będą naciskać, aby porównać DNA tej osoby z DNA z narzędzia zbrodni.