Czy wiesz, że… Jednym z narzędzi tortur CIA była muzyka?

Czy wiedzieliście, że pośród licznych tortur stosowanych przez CIA, jedną z technik używanych przez agentów była… muzyka? Ujawnił to raport senackiej komisji ds. wywiadu, opublikowany w 2016 roku.


Metoda nazywana “techniką dezorientacji dźwiękiem” była jedną z tzw. wzmocnionych technik przesłuchań. Tak określa się amerykański rządowy program systematycznego torturowania osób zatrzymanych m.in. przez CIA, wprowadzony do życia na początku 2000 roku.

Ze wspomnianego raportu wynika, że nietypowa tortura miała na celu “wywołanie strachu, dezorientacji i przedłużenia szoku związanego z zatrzymaniem” u więźniów. Stosowano ją m.in. w odizolowanym, tajnym więzieniu CIA i ośrodku przesłuchań, zlokalizowanym w pobliżu bazy lotniczej Bagram w Afganistanie.

Zatrzymani tam byli przetrzymywani w całkowitej ciemności, skuci, w odizolowanych celach, z głośnym hałasem lub muzyką i tylko wiadrem do załatwiania się

– czytamy w raporcie.

Torturowanie dźwiękiem wykorzystywano także w Guantanamo Bay (amerykańskim więzieniu wojskowym na Kubie, zniesławionym przez okrutne taktyki przesłuchań). Jak wynika z tamtejszych raportów, najdotkliwsza tortura stosowana przez CIA polegała konkretnie na puszczaniu zatrzymanym osobom tej samej piosenki 24 godziny na dobę.

Choć w teorii taki proces może wydawać się nieszczególnie groźny, więźniowie po prostu nie byli w stanie tego psychicznie wytrzymać. Po pewnym czasie zaczynali wbijać paznokcie w tynk i uderzać głową w ścianę. Brak możliwości ucieczki od w kółko powtarzających się taktów doprowadzał ich do szału. O to właśnie chodziło agentom.

Jeśli to jest puszczane przez 24 godziny, funkcje twojego mózgu i ciała zaczynają się rozjeżdżać, twój tok myślenia zwalnia, a twoja wola zostaje złamana. Wtedy wchodzimy my i rozmawiamy z nimi

– tłumaczył sierż. Mark Hadsell, członek amerykańskiego zespołu ds. operacji psychologicznych, cytowany przez „Far Out Magazine”.

W narzędzia tortur zmieniono popularne utwory, których miliony ludzi na całym świecie słuchają dla przyjemności. Jakiekolwiek walory artystyczne bądź też rozrywkowe piosenek przestają jednak mieć znaczenie, gdy jest się zmuszonym słuchać ich na zapętleniu, całymi dniami i nocami.

Oto lista 10 numerów, używanych przez CIA do torturowania więźniów:

  • “Baby One More Time” – Britney Spears
  • “Bodies” – Drowning Pool
  • “Born in the U.S.A.” – Bruce Springsteen
  • “Die MF Die” – Dope
  • “Enter Sandman” – Metallica
  • “Kim” – Eminem
  • “Raspberry Beret” – Prince
  • “Rawhide” – the Blues Brothers
  • “Theme Song” – Barney & Friends
  • “White America” – Eminem