Dłonie mogą mówić o nas tyle samo co odciski palców?

Nasze dłonie mogą nas zdradzić? Nowe badanie prowadzone na Uniwersytecie w Lancester sprawdza, czy dłonie mogą być tak samo unikalne jak linie papilarne.

 

By się o tym przekonać, antropolog sądowa Dame Sue Black wraz z zespołem poprosili 5000 ochotników różnego wieku, narodowości i grup etnicznych, o podzielenie się zdjęciami swoich dłoni. Eksperci będą analizować zdjęcia w poszukiwaniu anatomicznych różnic, spowodowanych m.in. rozwojem, wiekiem, genetyką czy nawet wypadkami.

„Wiemy, że takie cechy jak wzory żył, fałdy skóry, piegi, pieprzyki i blizny różnią nasze dłonie, nawet u identycznych bliźniaków” – powiedziała Black – “ale musimy dowiedzieć sie, czy dłonie są naprawdę w 100% unikatowe. ”

Jeśli tak jest, następnym etapem badań będzie komputerowe wydobywanie anatomicznych cech ze zdjęć. Umożliwi to zaprojektowanie algorytmów, które mogłyby pomóc policji w powiązaniu podejrzanych z przestępstwami na podstawie zdjęć ich rąk.

Kiedy identyfikacja dłoni będzie mogła zostać zakwalifikowana jako rzetelna technika kryminalistyczna – to się okaże, na razie pewne jest, że innowacyjna metoda mogłaby znacząco wesprzeć pracę śledczych.

Źródło: https://www.lancaster.ac.uk/news/lancaster-leads-on-pioneering-hand-identification-research

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *