Eksperyment (2001)

źródło: filmweb.pl

Thriller psychologiczny niemieckiej produkcji, wyreżyserowany przez Olivera Hirschbiegela. Akcja filmu oparta jest na prawdziwych wydarzeniach –  twórca starał się odwzorować skandaliczny, standfordzki eksperyment, przeprowadzony w 1971 przez Philipa Zimbardo.

W obrazie Hirschbiegela, we współczesnych Niemczech, grupa mężczyzn dobrowolnie zgłasza się do wzięcia udziału w tajemniczym badaniu. W ramach dwutygodniowego eksperymentu, ochotnicy mieli przejąć role więźniów lub strażników w zakładzie karnym. Aby zminimalizować wszelkie ryzyko, placówka w której zostali zamknięci mężczyźni znajdowała się pod stałym nadzorem, a uczestników obowiązywały dość surowe zasady. Początkowo ustabilizowana atmosfera wkrótce zaczęła gęstnieć. Między grupami powoli pojawiało się napięcie, które z czasem przeobraziło się w psychologiczną (i nie tylko) wojnę.

Film, jak i samo “badanie”, zwraca uwagę na fascynujące właściwości ludzkiej psychiki – m.in. na to jak bardzo nasze zachowanie zależy od okoliczności, jak łatwo przyswoić role uległości i władzy i jak szybko można w nas wzniecić skłonność do przemocy.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *