Grecka partia “Złoty Świt” uznana za organizację przestępczą

Członkowie Golden Dawn trzymają flagi z symbolem meandra na wiecu przed siedzibą partii w Atenach, marzec 2015 r; wikimedia commons

Przywódcy greckiej neonazistowskiej grupy Złoty Świt zostali dzisiaj uznani za winnych utworzenia i prowadzenia organizacji przestępczej pod przykrywką partii politycznej, w przełomowej decyzji okrzykniętej zwycięstwem demokracji i praw człowieka.

Po trwającym pięć i pół roku procesie, sąd w Atenach uznał, że zbrodnie członków Złotego Świtu, obejmujące m.in. zabójstwo, usiłowanie zabójstwa, napaść i posiadanie broni, nie były prowadzone przez osoby działające z własnej inicjatywy. Zamiast tego były bezpośrednio planowane i zlecane przez kierownictwo partii, które stosowało przemoc, aby wyeliminować potencjalnych wrogów.

Osiemnastu byłych prawodawców partyjnych, w tym lider – Nikos Michaloliakos, negujący holokaust, który założył Złoty Świt w latach 80. jako organizację neonazistowską, zostało uznanych za winnych. Poszczególne wyroki mają zostać ogłoszone w najbliższych dniach.

Przywódcy od początku zaprzeczali zarzutom, twierdząc, że są ofiarami prześladowań politycznych. Dziesiątki innych osób – członków partii i domniemanych współpracowników – zostało skazanych – od morderstwa po krzywoprzysięstwo. Większość z nich ma związek z brutalnymi atakami między 2012 a 2013 rokiem. Obejmują one śmiertelne pchnięcie nożem popularnego antyfaszystowskiego rapera Pavlosa Fyssasa oraz ataki na imigrantów i lewicowych działaczy.

Decyzja podsumowała ponad 450 dni w sądzie oraz setki zeznań i godziny nagrań, zebranych z telefonów komórkowych i laptopów aresztowanych. Wśród nich znajdują się m.in. zdjęcia rekrutów Złotego Świtu w obozach szkoleniowych, pozujących z bronią szturmową i salutujących w stylu nazistowskim.

„W tej przełomowej sprawie jest jasne i jednoznaczne przesłanie, że przestępstwa z nienawiści nie będą już tolerowane, decyzja może mieć również znaczący wpływ na zapobieganie przemocy na tle rasowym w przyszłości” – powiedział Nils Muiznieks, szef Amnesty International Europe.

Thanassis Kambagiannis, prawnik z zespołu prokuratorskiego, określił proces jako „największą rozprawę sądową nazistów od czasu Norymbergi”.

Proces rozpoczął się w kwietniu 2015 r., a blisko 70 członków Złotego Świtu zostało oskarżonych na podstawie tzw. „klauzuli mafijnej”.

Dzisiaj wokół sądu była obecna uzbrojona policja, gdy lewicowe partie, związki zawodowe oraz grupy antyfaszystowskie i aktywiści praw człowieka zorganizowały wiece zbiegające się z werdyktem.

Wśród obecnych były ofiary rasistowskiej przemocy, niektórzy z bliznami po nożach, machający transparentami z napisem: „Oni nie są niewinni. Naziści do więzienia”.

Bogaty w symbolikę werdykt oferuje chwilę katharsis w kraju, który wciąż leczy rany z niedawnej przeszłości gospodarczej i politycznej.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *