Pobyt członka rodziny dziecka w więzieniu zwiększa jego podatność na cukrzycę w dorosłym życiu

Osoby, u których w dzieciństwie w rodzinie doszło do uwięzienia jednego z jej członków w zakładzie karnym, mają o 64% większe tendencje do posiadania cukrzycy w dorosłym życiu, niż dzieci  nienarażone na takie trudności.

 

 

Nowe badanie naukowców z Uniwersytetu w Toronto i Uniwersytetu w Alabamie stanowi kontynuację wcześniejszego researchu z 2016. W jego ramach autorzy wykazali, że uwięzienie bliskiego członka rodziny dla osoby będącej w wieku dojrzewania, odbija się wyższym ryzykiem późniejszego zawału serca, ale tylko u pacjentów płci męskiej.

Badanie przeprowadzono na reprezentatywnej próbie osób po 40-stce z całych Stanów Zjednoczonych. Pośród mężczyzn, którzy doświadczyli w dzieciństwie traumy, 7,9% miało cukrzycę. Z grupy mężczyzn, w rodzinie których nie doszło do pozbawienia wolności, na chorobę cierpiało 4,8%. U kobiet ta różnica była mniejsza.

Zamknięcie członka rodziny wpływa nie tylko na zdrowie fizyczne, ale przede wszystkim na psychikę dziecka. Wiążę się z niedostosowaniem do rówieśników, zaburzeniami psychicznymi i w końcu z napiętnowaniem społecznym. Zjawisko to jest coraz powszechniejsze, ale niestety wydaje się nieco banalizowane.

 

Źródło: https://journals.sagepub.com/doi/full/10.1177/2050312120905165

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *