Kara śmierci nie dla strzelca z Teksasu

W stanie Teksas wykonano najwięcej egzekucji od czasu przywrócenia stosowania kary śmierci przez Sąd Najwyższy USA decyzją z 2 lipca 1976.

Dimitrios Pagourtzis, 17-letni sprawca strzelaniny w Santa Fe High School w pobliżu Houston, pozbawił życia dwóch nauczycieli i ośmiu jego rówieśników oraz ranił 13 kolejnych. Masakry dokonał strzelbą swojego ojca, a wokół budynku rozstawił ładunki wybuchowe. Po ataku planował popełnić samobójstwo, jednak uniemożliwiła mu to policja. Podczas zeznań chłopak ujawnił, że nie zamierzał celować do lubianych przez siebie osób, aby mogły one opowiedzieć światu jego historię.

Chłopak jest sądzony jak dorosły, mimo tego nie grozi mu śmiertelny zastrzyk. To za sprawą  orzeczenia Sądu Najwyższego z 2005 r, zabroniającego przyznawania najwyższego wymiaru kary osobom, które w chwili popełnienia przestępstwa nie miały ukończonych 18 lat.

Pagourtzis usłyszał zarzut morderstwa i obecnie przebywa w więzieniu hrabstwa Galveston. Władze ujawniły w niedzielę, że rozmaite materiały wybuchowe odkryte na miejscu zdarzenia, w tym “urządzenie CO2” i koktajl Mołotowa,  nadawały się do użytku, co może zwiększyć oskarżenia przeciwko nastolatkowi.

 

Źródło: www.foxnews.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *