Katolicki arcybiskup w Brazylii zakazał księżom przebywania sam na sam z dziećmi

Manoel Delson, arcybiskup północno-wschodniej części stanu Paraiba, wykonując postanowienie sądu  w środę podpisał dekret zakazujący  księżom przebywania w towarzystwie dzieci i “wrażliwych dorosłych” podczas nieobecności ich rodziców lub opiekunów.

Manoel Delson; źródło: www.independent.co.uk

Dekret Delsona  nakazuje także archidiecezji wypłacenie prawie 2,5 miliona funtów odszkodowania za seksualne wykorzystywanie nieletnich.  Oprócz tego, kapłani nie będą mogli również oferować nieletnim zakwaterowania. Od teraz opieka duchowa musi odbywać się w konfesjonałach lub miejscach, które “zapewniają bezpieczeństwo i widoczność”.

Tego samego dnia kiedy zostało wydane rozporządzenie, papież Franciszek po raz pierwszy przyznał, że kościół katolicki ma od dawna problem z księżmi (w tym nawet biskupami), którzy wykorzystują seksualnie zakonnice.

Zgodnie z Associated Press, papież dodał, że kościół pracuje nad tym problemem i zawiesił już kilku księży podejrzanych o molestowanie dzieci. Podobno wezwał także najważniejszych biskupów z całego świata na szczyt w tym miesiącu w Watykanie.  Podczas spotkania ma  zostać znaleziona wspólna odpowiedź na pytanie: “jak chronić dzieci przed wykorzystywaniem seksualnym przez duchownych?


Źródło: www.independent.co.uk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *