Komary noszą nasze DNA do dwóch dni po ugryzieniu

Krew ludzka wyekstrahowana z komarów nadaje się do analizy DNA do dwóch dni po ukąszeniu – dowiódł zespół badawczy Uniwersytetu w Nagoi.

Wiosenna plaga komarów na pewno niejednemu już w tym roku napsuła krwi. Kiedy tylko zrobi się ciepło, zachodzę w głowę, dlaczego te uprzykrzające życie parszywce w ogóle istnieją i w dodatku mają się tak dobrze. Jeśli jednak spojrzeć na tę rodzinę owadów z nieco szerszej perspektywy okazuje się, że ich egzystencja na tej planecie nie jest tak całkiem bezużyteczna. Istnieje dziedzina, w której maleńcy krwiopijcy mogą być przydatni, a jest nią właśnie kryminalistyka.

Nieświadome swojego pozytywnego wkładu moskity, pomagają kryminalistykom w ustalaniu okoliczności zbrodni. Specjaliści w dziedzinie medycyny sądowej potrafią zbadać krew, znajdującą się w żołądku komara i dzięki analizie DNA określić, kto został ugryziony. Takie informacje mogą pomóc policji ustalić, kto znajdował się na miejscu zdarzenia w czasie popełnienia przestępstwa, a ostatecznie nawet doprowadzić do wskazania winnego.

Naukowcy z Uniwersystetu w Nagoi niedawno przeprowadzili badania, których wyniki doprecyzowały wiedzę na temat użyteczności komarów w kryminalistyce. W tym celu poprosili kilku ochotników o poddanie się ukąszeniu dwóch gatunkom komara. Po umożliwieniu owadom trawienia krwi przez określony czas, wyodrębnili ludzkie DNA, po czym wykorzystali technikę PCR do amplifikacji próbki, w celu jej kwantyfikacji i genotypowania.

 

Reakcja łańcuchowa polimerazy (PCR) to typowa metoda wykorzystywana m.in. w kryminalistyce do powielania dowolnych łańcuchów DNA. Wystarczy bardzo niewielka ilość materiału genetycznego, który za pomocą PCR można powielić nawet do milionów kopii. 

W ramach badania trawionej  krwi, zespół badawczy był w stanie śledzić próbki poszczególnych ochotników do dwóch dni po ukąszeniu. Trzeciego dnia materiał był już całkowicie strawiony.

Mamy nadzieję, że pomoże to inspektorom zebrać wiarygodne dowody, które mogłyby posłużyć do prowadzenia dochodzeń i wydawania wyroków skazujących. Chociaż musimy podjąć pewne kroki, aby ulepszyć nasze metody i uzyskać więcej danych. Z dokładniejszymi metodami kwantyfikacji będziemy w stanie oszacować czas, jaki minął od ugryzienia komara z jeszcze większą dokładnością. – komentuje lider grupy, Toshimichi Yamamoto.


 

Źródło: www.sciencedaily.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *