Macocha wymyśliła chorobę i okup. Szczątki rozrzuciła w lesie

W 2010 r. ojciec 10-letniej Zahry Baker zgłosił zaginięcie chorej na raka córki. W swoim domu znalazł żądanie okupu w wysokości miliona dolarów. Miesiąc później w pobliskim lesie odkryto rozczłonkowane zwłoki dziecka. Do brutalnego zabójstwa przyznała się macocha dziewczynki, która skrywała mroczną przeszłość.Zahra Baker urodziła się 16 listopada 1999 r. w Wagga Wagga w Australii. Jej biologiczna matka, Emily Dietrich, zrezygnowała z opieki nad dziewczynką niedługo po jej urodzeniu, podobno z powodu silnej depresji poporodowej. Ojciec, Adam Baker, zabrał dziecko i zamieszkał z rodzicami w Giru w stanie Queensland.

Nieszczęście od urodzenia

Życie nie oszczędzało Zahry. Gdy miała 6 lat, zdiagnozowano u niej raka kości, a później raka płuc. Lekarze musieli amputować jej dolną część nogi i od tego czasu nosiła protezę. Dziewczynka miała też poważne problemy ze słuchem i musiała korzystać z aparatów słuchowych. Mimo ogromnych problemów zdrowotnych, według relacji bliskich Zahra, była cudownym, pogodnym dzieckiem.

Samotny ojciec dziewczynki zaczął szukać szczęścia w internecie. Na portalu społecznościowym poznał starszą o dziewięć lat kobietę z Hickory, Elisę Fairchild. Elisa pojechała do Giru, poślubiła Adama na podwórku jego rodziców, a kilka miesięcy później wróciła do Hickory ze swoim nowym mężem i jego córką, gotową na lepszą przyszłość. Elisa jednak nie była żoną, którą Adam sobie wyobrażał ani tym bardziej materiałem na matkę jego dziecka.

Zła kobieta

W wieku 40 lat Elisa ukrywała sześć poprzednich małżeństw i nadal była żoną co najmniej jednego mężczyzny w momencie, kiedy poślubiła Adama. Została wyeksmitowana z wielu z 42 adresów, pod którymi mieszkała w ciągu ostatnich siedmiu lat. Przez ten czas zgromadziła też szereg długów oraz siedem wyroków skazujących za używanie czeków bez pokrycia.

Opieka społeczna niejednokrotnie bywała w domu Bakerów, prowadziła też dochodzenie w sprawie Elisy już w 1999 r. w związku z rzekomym zaniedbywaniem przez nią trójki jej biologicznych dzieci. Zahra przez jakiś czas uczęszczała do szkoły publicznej, ale wkrótce jej rodzice uznali, że powinna uczyć się w domu. Jak twierdzą śledczy, był to celowy zabieg, by ukryć przemoc, do której dochodziło w rodzinie Bakerów.

Wielu sąsiadów Bakerów twierdziło, że Elisa znęcała się nad pasierbicą psychicznie i fizycznie i ją zaniedbywała. Kobieta miała często bić dziewczynkę, zamykać ją w pokoju i wydzielać pożywienie. Ojciec dziecka rzekomo nie wiedział nic o nadużyciach, których dopuszczała się jego żona. Jako kierowca tira wychodził z domu przed trzecią rano i wracał, gdy Zahra spała.

Elisa Baker


Żądanie okupu

Wczesnym rankiem 9 października 2010 r. Elisa Baker wykonała telefon pod numer alarmowy. Twierdziła, że na tyłach ich rodzinnej rezydencji w Hickory szaleje pożar. Kiedy służby przybyły na miejsce zdarzenia, znalazły notatkę z żądaniem okupu w wysokości miliona dolarów i służbową ciężarówkę Adama, z której wydobywał się silny zapach benzyny.

Później tego samego dnia Adam Baker zadzwonił pod numer 911 i zgłosił zaginięcie córki. Wyjaśnił, że znalezione przez policję żądanie okupu było zaadresowane do jego szefa i właściciela mieszkania, Marka Coffeya. Adam twierdził, że ktoś celowo podłożył ogień, by odwrócić uwagę rodziny i zabrać dziecko. Uważał, że porywacze pomylili Zahrę z córką pana Coffeya.

Rozpoczęcie poszukiwań

W związku ze zniknięciem Zahry policja przesłuchała zarówno jej ojca, jak i macochę. Następnego dnia przeszukano ich mieszkanie. W poszukiwania zaangażowano psy do tropienia zwłok. Zwierzęta wskazały na obecność zapachu szczątków na obu samochodach Bakera, a policja pobrała wymazy z potencjalnych plam krwi.

Tego samego dnia Elisa Baker została aresztowana za szereg przestępstw niezwiązanych ze śmiercią Zahry. Jak powiedziała dziennikarzom ciotka Elisy, kobieta miała jej się zwierzyć, że 10-latka zmarła w wyniku choroby dwa tygodnie wcześniej, a rodzice poćwiartowali ją i ukryli szczątki. – Była chora. Kiedy ją znaleźli martwą, myślę, że nie wiedzieli, co robić. Po prostu oszaleli – powiedziała.

Pod koniec października przy drodze w hrabstwie Caldwell, kilka mil od dawnego domu Elisy, znaleziono protezę nogi. Policja w Hickory była w stanie dopasować numer seryjny protezy, aby potwierdzić, że na pewno była to proteza Zahry.

Z zimną krwią

Do 12 października policja była pewna, że Zahra nie żyje. Szef policji w Hickory złożył oświadczenie, w którym powiadomił, że AMBER Alert (system alarmowy służący do udostępniania fotografii zaginionych dzieci) został odwołany, a śledztwo zaczęło być prowadzone w kierunku zabójstwa. W ciągu następnych kilku dni policja na próżno szukała wskazówek odnośnie do miejsca zwłok Zahry, osuszając stawy, przeszukując wysypiska śmieci i duże zalesione tereny.

W listopadzie Elisa Baker przyznała się do napisania fałszywego listu z żądaniem okupu. Zaczęła oprowadzać policję po różnych obszarach w okręgach Catawba i Caldwell, aby wskazać miejsca, gdzie rozrzuciła szczątki dziewczynki.Wkrótce śledczy rzeczywiście znaleźli liczne kości Zahry we wskazanych przez jej macochę miejscach. Głowę odnaleziono dopiero kilka lat później.

Podobno Elisa powiedziała funkcjonariuszom, że wyrzuciła materac pasierbicy do śmietnika, a policja potwierdziła, że ​​materac pasujący do opisu został znaleziony na wysypisku. Później zaprowadziła policję do innego śmietnika za sklepem spożywczym w Hudson, gdzie wraz z mężem mieli wyrzucić pokrowiec samochodowy i narzutę na łóżko, które mieli wykorzystać do transportu ciała Zahry.

Potwór w ciele macochy

Śledczy ustalili, że Zahra zmarła 24 września i została poćwiartowana następnego dnia w wannie w jej domu. Ze względu na sposób potraktowania zwłok, policja nie była w stanie dokładnie określić, w jaki sposób zginęła. Jako powód jej śmierci podano “nieustalone brutalne zabójstwo”.

Elisa Baker powiedziała policji, że w rozczłonkowaniu i pozbyciu się ciała 10-latki pomagał jej Adam. Adam Baker zaprzeczył jakiemukolwiek udziałowi w śmierci swojej córki, a policja nie była w stanie znaleźć dowodów na to, że był związany z wydarzeniem. Został jednak oskarżony o kradzież tożsamości. Policja uznała, że ​​tylko Elisa stała zarówno za śmiercią, jak i poćwiartowaniem dziewczynki.

22 lutego 2011 r. Elisę Baker oskarżono o morderstwo drugiego stopnia. Udało jej się uniknąć oskarżenia pierwszego stopnia, ponieważ współpracowała z organami ścigania przy wskazaniu szczątków Zahry. Wraz z oskarżeniem o morderstwo Elisa Baker usłyszała też ponad 20 zarzutów dotyczących narkotyków. Skazano ją na 18 lat więzienia.