Mundial zapobiega przestępczości?

Jak się okazuje, oglądanie rozgrywek sportowych w telewizji powoduje zmniejszenie liczby popełnianych przestępstw. Odsetek zbrodni związanych z przemocą, narkotykami oraz tych przeciwko mieniu spada nawet o 25 % podczas trwania danego wydarzenia sportowego. Takie dane uzyskano dzięki analizie w ramach Programu Badań nad Zapobieganiem Przemocy, a dotyczą one konkretnie czynów karalnych w Chicago.

Przełożywszy wyniki badań na szerszą, ogólnoświatową perspektywę, spadek przestępczości można by odnotować prawdopodobnie także podczas meczy mundialowych.

Znaczna część dotychczasowych badań nad związkiem przestępczości z mediami skupia się na wpływie gier wideo czy filmów na wzrost agresji, głównie wśród młodzieży.  Praca zaprezentowana przez naukowców Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis jest jedną z niewielu, które zwracają uwagę na zupełnie odwrotne zjawisko.

Część osób skłonnych do popełniania niecnych czynów, w czasie ważnych meczy woli zamiast tego zasiąść na kanapie i oddać się rozrywce. Badacze spostrzegli m.in., że w trakcie poniedziałkowych starć footballowych Chicago Bears, liczba przestępstw była o 15% niższa niż w zwykły dzień. Jeszcze bardziej spektakularny wynik odnotowano podczas rozgrywek Super Bowl, gdy przejawy bezprawia zmalały o blisko 25%.

Autorzy badania podkreślają wagę oraz kryminologiczny potencjał jego zaskakujących wyników. Wychodzi na to, że rozrywka była i jest ważną, a przy tym  niedocenianą częścią strategii zapobiegania przestępczości. Może warto rozważyć, czy zamiast rozbudowywania systemu kar, lepiej skoncentrować się na rekreacji i zapewnieniu obywatelom alternatywnych zajęć?


Źródło: University of California – Davis Health System

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *