Rozdzielanie mieszanin DNA jest możliwe

Niedawne aresztowanie w sprawie morderstwa sprzed 30-lat  jest absolutnym przełomem – to pierwszy przypadek kiedy udowodniono, że ​​techniki genealogii genetycznej można już wykorzystać do rozdzielenia mieszaniny DNA.

 

 

20 grudnia 1987 r. policja w Cleveland odpowiedziała na wezwanie o zmarłej kobiecie, znalezionej na zalesionym obszarze. Ofiarą była siedemnastoletnia Barbara Blatnik.

Uduszona, naga, 30 minut od domu. Pod jej paznokciami znaleziono ślady DNA, ale była to mieszanka materiału pochodzącego od niej i jej zabójcy. Techniki DNA w 1987 r. nie były w stanie rozpracować mieszanin DNA kobiet i mężczyzn, więc sprawa stanęła w miejscu. Dopóki nie pojawił się Porchlight Project i Colleen Fitzpatrick’s Identifinders International.

James Zastawnik

Za pomocą sekwencjonowania całego genomu Fitzpatrick wraz z zespołem zsekwencjonowali mieszaninę DNA, a następnie odjęli sekwencję DNA ofiary. Rezultatem była sekwencja dla podejrzanego, którą przepuszczono przez strumień Identifinders, aby utworzyć dane autosomalnego SNP (polimorfizmu pojedynczego nukleotydu) tylko dla podejrzanego. Fitzpatrick przesłał te dane do GEDmatch, i otrzymał wynik jednoznacznie wskazujący na 67-letniego Jamesa Zastawnika, który natychmiast został aresztowany za morderstwo.

 

Używając CODIS, bardzo trudno jest oddzielić mieszaniny, jeśli materiał DNA jest w podobnych proporcjach. To jest główny powód, dla którego sprawa nie została rozwiązana przez tak długi czas.

– powiedziała Fitzpatrick.

„Wykazanie, że możliwe jest rozdzielenie mieszanin przy użyciu sekwencjonowania całego genomu i genealogii genetycznej, jest przełomem. Otwiera drzwi dla tylu innych przypadków napaści na tle seksualnym, które mogłyby nigdy nie zostac rozwiązane. ”

Projekt Porchlight jest organizacją non-profit, która zapewnia pomoc rodzinom zaginionych i zamordowanych w Ohio. Został założony przez dziennikarza śledczego i autora Jamesa Rennera, który pisał o Fitzpatrick i jej genealogicznych czarach w przeszłości. Przypadek Blatnika był pierwszym projektem Porchlight – i okazał się sukcesem.

Chcę wyrazić ogromną wdzięczność wszystkim w The Porchlight Project za fundusze, które przekazali na pomoc w uzyskaniu niezbędnych testów DNA, które zostały przeprowadzone w celu zamknięcia tej sprawy. Wykonali niesamowitą służbę dla rodziny Blatnik i naszego departamentu policji

– powiedział burmistrz Cuyahoga Falls Don Walters.

Projekt Porchlight zamierza podejmować od trzech do czterech spraw rocznie, zapewniając bezpłatne prywatne usługi dochodzeniowe, finansowanie testów DNA i wsparcie mediów. Fitzpatrick powiedziała, że ona i Renner już zastanawiają się nad kolejnymi sprawami do rozpracowania.

„Mamy nadzieję, że pojawi się wiele innych przypadków napaści na tle seksualnym, które mają mieszanki, które przeciwdziałają rozwiązaniu”

– dodaje Fitzpatrick

Chcielibyśmy przetestować granice naszych technik rozdzielania mieszanin pod względem procentu mieszanki oraz ilości i jakości dostępnego DNA. Chcemy rozszerzyć zastosowanie genealogii genetycznej na coraz bardziej wymagające przypadki, które, nawet biorąc pod uwagę dostępność genealogii genetycznej, są obecnie rozważane i nierozwiązywalne

 

żródło: forensicmag.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *