Nowoczesna prewencja – aplikacja, która ma ograniczyć handel dziećmi

Nowa aplikacja ma pomóc w identyfikacji ofiar handlu seksualnego wśród dzieci oraz w zwalczaniu tego rozpowszechniającego się zjawiska, będącego jednym z alarmujących skutków panującej na świecie epidemii opioidowej.

 

 

Od kilku lat na świecie, z największym nasileniem w Stanach Zjednoczonych, obserwuje się bezprecedensowy wzrost zachorowalności i umieralności związany ze stosowaniem opioidowych leków przeciwbólowych (OPR) . Nadmierne przepisywanie OPR doprowadziło do gwałtownego rozpowszechnienia się uzależnienia opioidowego, co z kolei wiąże się ze wzrostem liczby zgonów z powodu ich przedawkowania oraz zażywania heroiny. W ciągu ostatnich dwóch dekad opioidy pochłonęły życie od 200 tys. do 400 tys. Amerykanów.

Mniej znanym elementem kryzysu opioidowego, a równie katastrofalnym w skutkach, jest seks-handel dziećmi. Praktyka ta upowszechnia się szczególnie na terenach wiejskich, gdzie występuje izolacja geograficzna, niższy poziom edukacji i mniejsze możliwości ekonomiczne, m.in. w zachodniej części stanu Wirginia. Osoby uzależnione od narkotyków w desperacji potrafią posunąć się do sprzedania ciała dziecka, w celu pozyskania szybkiej gotówki na używki. Przez handel w tym przypadku rozumie się nie tylko kojarzone z tym terminem wywożenie ludzi za granicę, które ma miejsce praktycznie tylko w dużych miastach. Na wsiach dzieci są narażone na stanie się ofiarą handlu z rąk najbliższych osób, w tym nierzadko własnych matek. Bliscy zmuszają nieletnich m.in. do udziału w pornografii, striptizu za pieniądze i prostytucji.

Znajdująca się jeszcze w fazie prototypu aplikacja komputerowa i mobilna SexEx Rural, została stworzona przez naukowca z West Virginia University School of Medicine. Apka ma być skierowana przede wszystkim do szkolnych pielęgniarek oraz pracowników zdrowia publicznego i zasadniczo jej celem jest pomoc w zidentyfikowaniu ofiar handlu. Osoby będące w bezpośrednim kontakcie z dziećmi mają nauczyć się rozpoznawać fizyczne, emocjonalne i interpersonalne oznaki wykorzystywania.

Treść modułów edukacyjnych zostanie utworzona przy współudziale ocalałych z handlu ludźmi, nauczycieli, przedstawicieli opieki zdrowotnej i członków grupy zadaniowej ds. handlu ludźmi z Wirginii Zachodniej. Prototyp obejmie narrację audio, klipy wideo, przykłady handlu ludźmi w świecie rzeczywistym, ćwiczenia edukacyjne i interaktywne quizy. Aplikacja umożliwi użytkownikom także szybki kontakt z centrami kryzysowymi. Do korzystania z niej podobno nie będzie wymagane połączenie internetowe.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *