FEMALE SERIAL KILLERS: Amelia Dyer -“Płatna matka zastępcza”

Amelia Dyer jest uznawana za jedną z najbardziej “płodnych” seryjnych morderczyń w historii. Działając jako płatna matka zastępcza dla niechcianych niemowląt w wiktoriańskiej Anglii, prawdopodobnie zabiła blisko 400 bezbronnych dzieci. Wpadła dopiero po 20 latach okrutnej działalności, gdy na brzeg Tamizy zaczęły wypływać malutkie ciała…

Amelia Dyer przed wejściem do zakładu psychiatrycznego Wells Asylum, 1893 rAmelia Dyer urodziła się w 1836 r. jako najmłodsza z pięciorga rodzeństwa, w małej wiosce na wschód od Bristolu. Jako córka mistrza szewskiego, w przeciwieństwie do większości dzieci w tamtym okresie, Dyer nie mogła narzekać na ubóstwo czy trudne warunki dorastania. Za młodu nauczyła się czytać i pisać oraz rozwinęła miłość do literatury i poezji. Jej nieco uprzywilejowane dzieciństwo jednak naruszyła choroba psychiczna matki, wywołana tyfusem. Amelia była świadkiem gwałtownych ataków kobiety, będąc zobowiązaną do opieki nad nią aż do śmierci. Po latach wielu badaczy analizowało wpływ, jaki mogło to mieć na osobowość Amelii.

W wieku 24 lat Amelia przeniosła się do Bristolu, gdzie poślubiła 59-letniego George’a Thomasa. Dyer początkowo kształciła się jako pielęgniarka i położna, ale w latach 60. przerzuciła się na łatwiejsze i bardziej lukratywne zajęcie – wychowywanie dzieci (ang. baby farming). Była to bardzo popularna praktyka w wiktoriańskiej Anglii. Za regularną lub jednorazową opłatą wychowawcy przejmowali opiekę nad niechcianymi niemowlętami i przygarniali je do siebie.

“Baby farming” – zawód wyzwalający najgorsze instynkty

Zmiana ustawy o ubogich z 1834 r. w Wielkiej Brytanii sprawiła, że ​​ojcowie nieślubnych dzieci nie byli prawnie zobowiązani do finansowego wspierania swojego potomstwa, pozostawiając wiele kobiet w sytuacji bez wyjścia. W czasach, gdy samotnym matkom nie wolno było pracować, miały w takim wypadku zwykle tylko kilka opcji: prostytucję, głód lub “pozbycie się” dziecka.

Wychowawczynie były dla takich matek darem niebios. Odbierały dzieci z ich rąk i zapewniały im życie, na które rodzicielka nigdy nie mogłaby sobie pozwolić. Niestety ta praktyka była rażąco nieuregulowana. Niektóre opiekunki przygarniały dzieci dla pieniędzy i najkorzystniejszą opcją dla nich było późniejsze się ich pozbycie. Maluchy często były zaniedbywane, maltretowane, a nawet zabijane.

Amelia Dyer zabiła prawdopodobnie około 400 dzieci

Pozbawieni skrupułów opiekunowie czasami uciekali się do głodowania swoich wychowanków, aby zaoszczędzić pieniądze, a nawet przyspieszyć ich śmierć. Popularną praktyką stosowaną w “dziecięcych farmach” było podawanie hałaśliwym lub wymagającym brzdącom łatwo dostępnego alkoholu i/lub opiatów. Syrop zawierający opium “Cordial Godfrey” – z tego właśnie powodu znany potocznie jako “Przyjaciel Matki” – był wtedy bardzo popularnym wyborem.

Dr Greenhow, prowadzący śledztwo w sprawie tego nielegalnego procederu dla Tajnej Rady Wielkiej Brytanii, zauważył, że dzieci “utrzymywane w stanie ciągłego narkotyzmu były niechętne do jedzenia”. Skutkiem tego była najczęściej śmierć z powodu ciężkiego niedożywienia, ale koroner zwykle odnotowywał to jako “osłabienie od urodzenia”, “brak mleka” lub po prostu “głód”.

Anioł Śmierci

Ekstremalnym przykładem tego niepokojącego zjawiska była właśnie Amelia Dyer. Kiedy jej mąż zmarł, kobieta potrzebowała dochodu. Za namową znajomej położnej, proponującej jej “prostsze i lepsze” zajęcie, postanowiła stać się płatną matką zastępczą.

Dyer najwyraźniej spodobał się taki sposób zarabiania pieniędzy. Zaczęła od opieki nad ciężarnymi, ale wkrótce zaczęła oferować przyszłym mamom karmienie oraz przygarnięcie dziecka po porodzie. To wszystko w zamian za pokaźną jednorazową opłatę i odzież dla malucha. W swoich ogłoszeniach i na spotkaniach z klientami zapewniała, że jest szanowana, zamężna oraz że pod jej opieką niemowlęta otrzymają bezpieczny i kochający dom.

Rzeczywistość była dużo bardziej ponura. Kiedy Amelia zwęszyła duże pieniądze, które mogła uzyskać dzięki opiece nad dziećmi, chciała przygarnąć ich jak najwięcej. Kolejne wypłaty tylko potęgowały w kobiecie żądzę bogactwa. Jednak ile dzieci może adoptować jedna rodzina? Dyer zdecydowała, że będzie systematycznie pozbywać się swoich podopiecznych, by móc odbierać opłaty za kolejne.

Amelia początkowo “po prostu” zaniedbywała i głodziła dzieci. Gdy stawały się marudne, podawała im “Przyjaciela Matki”. Ten proceder z czasem zaczął jej się dłużyć – podopieczni umierali za wolno. W pewnym momencie swojej opiekuńczej “kariery” Dyer porzuciła konwenanse i zaczęła mordować wychowanków ze skutkiem natychmiastowym – najczęściej poprzez uduszenie. Bogaciła się, przyjmując pod swój dach dziesiątki niemowląt, a potem je zabijając.

Morderczyni przez lata wymykała się władzom. W końcu pewien lekarz zaobserwował, że dzieci pod jej opieką podejrzanie często umierają. Dyer aresztowano. Co zaskakujące, została wtedy oskarżona jedynie o zaniedbanie i skazana na sześć miesięcy robót. To nie był koniec jej potwornych czynów.

Sprytniejsza, ale niewystarczająco

Na wolności Dyer powróciła do swojego wcześniejszego zajęcia. Tym razem jednak była sprytniejsza – gdy dzieci umierały, nie angażowała lekarzy w wystawienia świadectw zgonów – sama pozbywała się ciał, aby uniknąć dodatkowego ryzyka. Kiedy pojawiały się jakiekolwiek podejrzenia, przenosiła się do innego miasta, zaczęła też używać pseudonimów. Na brzeg Tamizy regularnie wypływały dziecięce zwłoki.

Dyer w końcu zwróciła uwagę policji, gdy ciało małej dziewczynki odzyskane z rzeki powiązano z panią Thomas – jednym z wielu pseudonimów morderczyni. Kobieta lekkomyślnie podpisała się na kartonie, w którym ukryła zwłoki. Śledczy zlokalizowali jej dom, ale nie mieli wystarczających dowodów, by ją aresztować. Postanowili więc zorganizować zasadzkę.

Amelia Dyer – morderczyni dzieci

Sprytni detektywi wysłali do Dyer przynętę – młodą kobietę, która miała udawać przyszłą mamę, potrzebującą pomocy. Zabójczyni połknęła haczyk, a pod jej drzwiami wkrótce pojawili się funkcjonariusze. Kiedy władze dokonały nalotu na jej posiadłość, ogarnął ich podobno obezwładniający swąd ludzkich szczątków, chociaż na miejscu nie znaleziono żadnych ciał. Wkrótce z Tamizy wydobyto kilka kolejnych dziecięcych zwłok, każde z białą taśmą owiniętą wokół szyi. Później podczas przesłuchania Dyer powiedziała: “w ten sposób można było stwierdzić, że to jedno z moich”.

Dyer została aresztowana, a następnie osądzona w Old Bailey w marcu 1896 r. Ława przysięgłych wydała wyrok skazujący w mniej niż pięć minut. Amelia przyznała się do tylko jednego morderstwa. Biorąc jednak pod uwagę zeznania matek i innych świadków oraz materiały znalezione w domach Dyera, w tym listy i ubrania wielu dzieci, oszacowano, że prawdopodobnie zabiła od 200 do 400 dzieci przez blisko dwie dekady działalności. Czyni ją to jednym z najbardziej morderczych seryjnych zabójców w historii. W środę 10 czerwca 1896 tuż ​​przed godziną 9.00 Amelia Dyer została powieszona.