Rodney Reed w obliczu śmierci, nowe dowody przeczą jego winie

Rodney Reed ma zostać stracony 20 listopada br., choć niedawno ujawnione dowody postawiły jego sprawę w zupełnie nowym świetle. W ciągu ostatnich tygodni za skazanym wstawiają się celebryci, wykorzystując swoją popularność, by uwolnić go przed nieuchronnie zbliżającym się “dniem ostatecznym”.

 

Rodney Reed, źródło: NYTimes

Zbrodnia sprzed lat

51-letni dzisiaj Reed został skazany na śmierć za morderstwo Stacey Stites w 1996 w Bastrop w Teksasie (w tym stanie kara śmierci jest orzekana znacznie częściej, niż w pozostałych). 19-letnia Stites została zgwałcona i uduszona, a jej ciało porzucono przy wiejskiej drodze. Na początku głównym podejrzanym był narzeczony ofiary, Jimmy Fennel, który w dodatku oblał dwa policyjne testy wariograficzne. Gdy jednak w grę weszły ślady biologiczne, Reed od razu wyparł go  z policyjnych radarów.  Zarzuty wobec Reeda opierały się głównie na wynikach badań DNA. Oskarżony tłumaczył, że jego materiał genetyczny znajdował się na ofierze, ponieważ mieli ze sobą romans, co potwierdzili świadkowie. Sąd nie uwzględnił tych dowodów (Innocence Project podkreśla, że ława przysięgłych składała się z samych białoskórych osób).

 

Nowe dowody

W zeszłym miesiącu, po ponad 20 latach Fennel na nowo zaistniał w sprawie o zabójstwo 19-latki. Wydał go były współlokator z celi, z czasów gdy siedział za gwałt. Były więzień, Artur Snow, podpisał oświadczenie, w którym przyznał że w 2010 Fennel pochwalił mu się zabójstwem Stites. Mężczyzna, chcąc zyskać zaufanie Bractwa Aryjskiego, przekonywał jego członków, że musiał zabić narzeczoną bo spotykała się z “czarnuchem”. Snow dopiero po kilku latach, gdy opuścił zakład karny, dowiedział się z gazety, że za zabójstwo Stites wyrok odsiaduje ktoś inny.  Prawnicy Fennella oddalili oświadczenie Snowa twierdząc, że jego kryminalna przeszłość neguje jego wiarygodność.

Okazało, że więcej osób było świadkami podejrzanego zachowania Fennela wobec narzeczonej. Były przedstawiciel firmy ubezpieczeniowej zeznał, że słyszał jak Fennel groził Stites że ją zabije, jeśli ta “będzie coś kombinować”. Były przyjaciel pary z kolei twierdzi, że Fennel zwierzał się mu, że dziewczyna go zdradzała. Według ówczesnego zastępcy szeryfa, na pogrzebie Stites Fennel stanął nad jej ciałem i rzekł: “dostałaś na co zasłużyłaś”.

 

Czy Reed może uniknąć śmierci?

W ostatnich tygodniach gwiazdy, w tym Rihanna czy Oprah Winfrey, wzywają władze do interweniowania w sprawie, a społeczeństwo do podpisywania petycji – #FreeRodneyReed zebrała już ponad 2 miliony podpisów. Prawnicy Reeda poprosili gubernatora Grega Abbotta o opóźnienie egzekucji o 30 dni oraz o nakazanie Texas Board of Pardons and Paroles zbadania możliwości złagodzenia wyroku Reeda. Biuro Abbotta nie odpowiedziało na prośbę o komentarz we wtorek. Gubernator do tej pory zatrzymał tylko jedną egzekucję w ciągu prawie pięciu lat urzędowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *