Szyfr Zodiaca złamany po 51 latach!

The Chronicle 1969.

Ponad 50 lat po tym, jak słynny Zodiak zaczął terroryzować ulice północnej Kalifornii, w końcu udało się odszyfrować jedną z tajemniczych wiadomości mordercy, wysłanych do San Francisco Chronicle w 1969 roku!

Nazwana „szyfrem 340”, wiadomość została odkodowana przez trójkę cywili – Davida Oranchaka, programistę z Wirginii, Jarla Van Eycke, belgijskiego programistę komputerowego i Sama Blake’a, australijskiego matematyka.

Odszyfrowanie kodu ujawniło następujący komunikat:

Mam nadzieję, że dobrze się bawicie próbując mnie złapać
To nie byłem ja w programie telewizyjnym który porusza pewną kwestię o mnie
Nie boję się komory gazowej bo szybciej wyśle ​​mnie do raju
Ponieważ mam teraz wystarczająco dużo niewolników którzy pracują dla mnie gdzie wszyscy inni nie mają nic gdy osiągną raj więc boją się śmierci
Nie boję się bo wiem że moje nowe życie będzie łatwe w rajskiej śmierci

Program telewizyjny, o którym wspomniano w komunikacie, to „The Jim Dunbar Show” – talk show z Bay Area. Zaszyfrowana wiadomość została wysłana dwa tygodnie po tym, jak osoba podająca się za Zodiaka zadzwoniła do programu.

Kryptogram przesłany do San Francisco Chronicle 11 listopada 1969 roku przez Zodiaca; The Chronicle 1969.


Zodiak przyznał się do zamordowania 37 osób, ale udowodnić można mu pięć ofiar śmiertelnych i dwie osoby ciężko ranne, zaatakowane w okresie od 20 grudnia 1968 do 11 października 1969 roku.

Nigdy nie został złapany, lecz zyskał rozgłos, pisząc listy do policji i lokalnych mediów, w których przechwalał się zabójstwami.

List od Zodiaka, napisany na pocztówce wysłanej do San Francisco Chronicle w 1969 roku; The Chronicle 1969.


FBI poinformowało, że sprawa pozostaje w toku.

„Ze względu na ciągły charakter śledztwa oraz z szacunku dla ofiar i ich rodzin nie będziemy w tej chwili udzielać dalszych komentarzy” – czytamy w oświadczeniu.


Departament Policji w San Francisco został również poinformowany o rozwiązanym szyfrze i wskazał, że wiadomość przesłano już do śledczych z wydziału zabójstw.

Oranchak podzielił się procesem deszyfracji na swoim kanale YT. Zespół wykorzystał specjalnie opracowane oprogramowanie deszyfrujące, które przeanalizowało 650 000 odmian wiadomości. Program zdołał odkodować część komunikatu, a jej resztę naukowcy odszyfrowali własnoręcznie.


Oranchak przyznał, że jest rozczarowany faktem, że wiadomość nie zawierała żadnych danych osobowych.

Programista nie wyraził nadziei na rozwiązanie dwóch pozostałych szyfrów. Opisał misję jako „prawie beznadziejną”.


z mediów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *