Wykrywanie DNA z powietrza możliwe? Przełomowe odkrycie naukowców

Nowe badanie dostarcza pierwszych dowodów na to, że pobieranie DNA z powietrza jest możliwe! Odkrycie może całkowicie zrewolucjonizować metody kryminalistyczne.

Naukowcy odkryli, że ludzkie DNA można zebrać prosto z powietrza / Pixabay

Naukowcy z Queen Mary University w Londynie po raz pierwszy wykazali, że zwierzęce DNA uwolnione do środowiska może zostać zebrane prosto z powietrza. Badanie, opublikowane w czasopiśmie PeerJ, otwiera potencjał dla nowych kryminalistycznych zastosowań środowiskowego DNA (eDNA)

Żywe organizmy, takie jak rośliny i zwierzęta, wydzielają DNA do otaczającego ich środowiska, gdy wchodzą z nimi w interakcje. Jednakże, chociaż do tej pory jako źródła eDNA proponowano szereg próbek środowiskowych, w tym gleby i powietrza, większość badań koncentrowała się na zbieraniu eDNA z wody.

Pobieranie DNA z powietrza możliwe

W ramach nowego badania naukowcy sprawdzili, czy eDNA można pobrać z próbek powietrza i wykorzystać do identyfikacji gatunków zwierząt. Najpierw pobrali próbki powietrza z pomieszczenia, w którym przebywały golec piaskowego, gatunku gryzoni żyjący w podziemnych koloniach, a następnie wykorzystali istniejące techniki do sprawdzenia sekwencji DNA w próbkowanym powietrzu.

Zespół badawczy wykazał, że próbkowanie airDNA może z powodzeniem wykryć DNA golców z pomieszczenia. Naukowcy odkryli również ludzkie DNA w próbkach powietrza, co sugeruje potencjalne wykorzystanie tej techniki pobierania próbek do zastosowań kryminalistycznych.

Ludzkie eDNA oferuje kuszące możliwości w dziedzinach, takich jak antropologia sądowa lub archeologia sądowa, które obejmują gromadzenie danych z ludzkich szczątków. Dla przykładu specjaliści, którzy badają starożytne szczątki, takie jak mumie, mogą być w stanie zebrać eDNA z grobowca bez inwazyjnego otwierania go.

źródło: Queen Mary University of London