Z odbitki palca można już wyczytać, kiedy została pozostawiona
Nie od dziś wiadomo, jak kluczowe dla identyfikacji sprawcy przestępstwa mogą być odbitki palców. A co gdyby można było z nich wyczytać, ile czasu minęło od ich pozostawienia na miejscu zbrodni? W nowym badaniu wstępnym, opublikowanym ostatnio w czasopiśmie Analytical Chemistry, naukowcy wykryli koneksję między pewnymi związkami w odbitce palca, a jej wiekiem.
Ten niuans może okazać się kluczowy dla niejednego śledztwa. Wiedza o tym, kiedy ślad został pozostawiony, może pomóc zawęzić krąg podejrzanych do tych, którzy byli na miejscu zbrodni w czasie jej popełnienia. Wcześniejsze badania wykazały, że metoda chromatografii gazowej i spektrometrii masowej pozwala ustalić, czy odbitki miały więcej niż osiem dni. Zwykle jednak sprawa wymaga większej precyzji.
Próbując zrozumieć, kiedy pozostawiono ślady, badacze obserwowali reakcje, gdy ozon w powietrzu reaguje z nienasyconymi triacyloglicerolami, pozostawionymi przez opuszek palca. Korzystając z odbitek zebranych od trzech dawców, badacze śledzili przesuwające się poziomy triacylogliceroli przy użyciu obrazowania spektrometrii mas. Okazało się, że mogli wiarygodnie określić szybkość degradacji triacyloglicerolu dla każdej osoby w ciągu siedmiu dni. Jednakże, wskaźnik różnił się między poszczególnymi osobami. Możliwe, że za zróżnicowanie odpowiada poziom lipidów w odciskach danej osoby.
Aby dopracować technikę i lepiej zrozumieć zależność między lipidami a degradacją triacyglicerolu, badania muszą zostać powtórzone na większą skalę. Według naukowców jest to pierwszy krok do opracowania metody rzetelnego określania wieku odbitek palców.
Źródło: ACS News Service Weekly, Residues in fingerprints hold clues to their age, January 22, 2020.