Z odbitki palca można już wyczytać, kiedy została pozostawiona

Nie od dziś wiadomo, jak kluczowe dla identyfikacji sprawcy przestępstwa mogą być odbitki palców. A co gdyby można było z nich wyczytać, ile czasu minęło od ich pozostawienia na miejscu zbrodni? W nowym badaniu wstępnym, opublikowanym ostatnio w czasopiśmie Analytical Chemistry,  naukowcy wykryli koneksję między pewnymi  związkami w odbitce palca, a jej wiekiem.

 

 

Ten niuans może okazać się kluczowy dla niejednego śledztwa. Wiedza o tym, kiedy ślad został pozostawiony, może pomóc zawęzić krąg podejrzanych do tych, którzy byli na miejscu zbrodni w czasie jej popełnienia. Wcześniejsze badania wykazały, że metoda chromatografii gazowej i spektrometrii masowej pozwala ustalić, czy odbitki miały więcej niż osiem dni.  Zwykle jednak sprawa wymaga większej precyzji.

Próbując zrozumieć, kiedy pozostawiono ślady, badacze obserwowali reakcje, gdy ozon w powietrzu reaguje z nienasyconymi triacyloglicerolami, pozostawionymi przez opuszek palca. Korzystając z odbitek zebranych od trzech dawców, badacze śledzili przesuwające się poziomy triacylogliceroli przy użyciu obrazowania spektrometrii mas. Okazało się, że mogli wiarygodnie określić szybkość degradacji triacyloglicerolu dla każdej osoby w ciągu siedmiu dni. Jednakże, wskaźnik różnił się między poszczególnymi osobami. Możliwe, że za zróżnicowanie odpowiada poziom lipidów w odciskach danej osoby.

Aby dopracować technikę i lepiej zrozumieć zależność między lipidami a degradacją triacyglicerolu, badania muszą zostać powtórzone na większą skalę. Według naukowców jest to pierwszy krok do opracowania metody rzetelnego określania wieku odbitek palców.

 

Źródło: ACS News Service Weekly, Residues in fingerprints hold clues to their age, January 22, 2020.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *